• Profil szkoły

•    Szkoła Podstawowa w Chotumiu, to placówka z historią i tradycjami, wybudowana została w ramach społeczno-państwowej akcji „1000 Szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”. Jest ładnie  usytuowana -znajduje się w pobliżu kompleksu leśnego- na pięknym terenie z ogrodem przyszkolnym, na którym rosną  liczne drzewa, krzewy i kolorowe rabaty pielęgnowane przez społeczność szkolną.

Szkoła zapewnia uczącym się w niej uczniom bardzo dobre warunki, zarówno lokalowe, jak i edukacyjne oraz  wychowawczo-opiekuńcze. Dzieci uczą się w dużych, jasnych, przestronnych, liczących do 10 uczniów klasach, co wpływa na  łatwy kontakt   z nauczycielem i dostępność do wiedzy. W ofercie edukacyjnej szkoły są dwa języki obce (angielski i niemiecki), co ma duże  znaczenie wobec wyzwań, jakie staną przed uczniami w kolejnych etapach kształcenia.

Placówka  posiada pracownię komputerową na 12 stanowisk oraz komputery z dostępem do Internetu w każdej klasie.

W szkole pracuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna, przygotowana zarówno do prowadzenia zajęć przedmiotowych, jak również specjalistycznych (logopedycznych, terapeutycznych, korekcyjno-kompensacyjnych, sportowych). Nauczyciele wspierają uczniów w zdobywaniu wiedzy i umiejętności oraz umacniają w nich poczucie własnej wartości poprzez organizowanie licznych konkursów szkolnych  i pozaszkolnych, pracę indywidualną z uczniem zdolnym  oraz   mającym problemy w nauce.

Integralną częścią szkoły jest oddział przedszkolny, który mieści się w dużej, wyposażonej w liczne zabawki i pomoce dydaktyczne sali. Na terenie przyszkolnym znajduje się plac zabaw, który jest -w ramach możliwości finansowych organu prowadzącego- systematycznie doposażany w nowe urządzenia.

Placówka posiada salę gimnastyczną z zapleczem zaopatrzonym w  sprzęt sportowy oraz   świetlicę wyposażoną w pomoce multimedialne, w której dzieci mogą nie tylko zjeść ciepły posiłek, ale również pobawić się, odrobić zadane lekcje, a także rozwijać swoje zainteresowania plastyczne, muzyczne itp.

W placówce dba się również o bezpieczeństwo- prowadzi się zajęcia z wychowania komunikacyjnego- uczące bezpiecznych zachowań w drodze do szkoły (i nie tylko) oraz  przygotowujące  uczniów do egzaminu na kartę rowerową . Systematycznie organizuje się  spotkania z policjantem na temat bezpieczeństwa oraz współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych, a wychowawcy zwracają szczególną uwagę na eliminowanie najmniejszych przejawów agresji i przemocy.

Duże znaczenie ma też fakt, że uczniowie  objęci są   opieką pielęgniarską- dokonywana jest okresowa fluoryzacja zębów, propagowanie zdrowego stylu życia, pomiary oraz okresowe badania wzroku.

W budynku szkolnym znajduje się biblioteka z komputerową bazą danych i dużą ilością  książek oraz czytelnia.

Do szkoły dzieci dojeżdżają autobusem  pod opieką nauczyciela.